Plastická operace očních víček (Blepharoplastika)

Operace očních víček, která má význam nejen pro estetický vzhled, ale i pro funkci oka, patří mezi nejčastější zákroky řešící problematiku změn způsobených stárnutím.

Operace očních víček patří mezi zákroky, které řeší změny kůže a okolních struktur oka způsobené stárnutím. Je radikálním odstraněním těchto projevů s velice efektním výsledkem. Kůže víček patří k té nejtenčí a nejjemnější kůži na celém těle. I u tak jemné kůže dochází stárnutím k jejímu dalšímu ztenčování.

Plastika očních víček - co jí předchází

Umístění tukových váčků, plastická operace očních víček (Blepharoplastika)

Umístění tukových váčků

Vrásky na víčkách samotných i jejich okolí se postupně prohlubují a zvýrazňují. Probíhají vodorovně, souběžně s okraji víček, u zevních koutků se pak vlivem uspořádání svalových vláken paprsčitě rozbíhají. Kůže postupně povoluje a začíná vytvářet převisy na horních víčkách, kde je podstatně větší rozsah pohybu než na víčkách dolních. Zvětšující se nadbytky kožní mohou dosahovat až přes okraje víček na řasy a vést ke ztíženému pohybu víček, zvýšené únavě očí, slzení a tím i zhoršování visu (vidění), bolestem hlavy apod. Postupně dochází také k zeslabování svalových vláken kruhového očního svalu, který je uložen pod kůží víček a povolování jemných vazivových pouzder pod svalem uložených tukových tělísek. To časem umožní výhřez (prolaps) těchto tukových tělísek z prostoru očnice do podkožních struktur víček. Tím vznikají nápadné váčky hlavně na dolních víčkách, které se postupně zvětšují, stávají se nápadnější a tím zhoršují celkový výraz obličeje. Kůže nad vyhřezlými tukovými váčky (prolapsy) se dále působením jejich tlaku ztenčuje, což umožňuje jejich další zvětšení a pokles kůže a tím vznik tzv. váčků (pytlíků) na dolních víčkách.

Operace očních víček - zákrok

Rozsah kožního nadbytku, plastická operace očních víček (Blepharoplastika)

Rozsah kožního nadbytku

Operace očních víček, která řeší výše popsanou problematiku, spočívá v odstranění nadbytku kůže víček a v oddělení a vyjmutí tukových váčků. Je však nutné si uvědomit, že operace očních víček výrazněji neovlivní výskyt jemných vrásek v okolí zevního koutku, podmíněných pohyby mimických svalů. Tento problém pak můžeme v druhé době vyřešit pomocí laseru. Operace očních víček se provádějí nejčastěji mezi 40-50 lety věku. K operaci horních víček bychom měli přistoupit při výraznějším nadbytku kůže dříve než nastanou popsané únavové příznaky způsobené převislou kůží víček. Na dolních víčkách nevznikají výraznější kožní nadbytky, ale začnou-li se objevovat otoky dolních víček po únavě, nevyspání nebo naopak delším spánku, neměla by se plastika očních víček odkládat.

Umístění výsledných jizev, plastická operace očních víček (Blepharoplastika)

Umístění výsledných jizev

Při včasné operaci očních víček - včasném odstranění tukových prolapsů zůstane kůže dolních víček pružná a otoky se trvale odstraní. Naopak, necháme-li tukové prolapsy na dolních víčkách příliž dlouho (několik let), dojde k povolení a ztrátě elasticity kůže víček a i po odstranění prolapsů pak zůstane kůže povolená a výsledný efekt není tak dobrý. Operace očních víček lze provést pouze na horních či dolních víčkách, nebo současně oboje, dle místního nálezu. Plastika očních víček se provádí v místním znecitlivění, protože zvláště při výkonu na dolních víčkách potřebujeme spolupráci operovaného. Celkové znecitlivění (narkóza) je možné po dohodě s operatérem a anesteziologem v případě, kdy by operace očních víček v místním znecitlivění nebyla vhodná nebo pokud si to pacient výslovně žádá. Propuštění pacienta do domácího ošetření je v takovém případě možné až následující den po operaci. U operace horních očních víček je řez veden tak, aby výsledná jizva probíhala v přirozené ohybové rýze, u operace dolních očních víček je pak jizva těsně pod řasami. Pacient setrvá na lůžku asi po dobu 2-4 hodin a poté je obvaz sejmut a s tmavými brýlemi odchází do domácího ošetření. Pokud je plastika očních víček provedena v celkovém znecitlivění - narkóze, zůstává pacient hospitalizován do druhého dne do rána.

Operace očních víček - pooperační péče

Umístění tukových váčků na řezu, plastická operace očních víček (Blepharoplastika)

Umístění tukových váčků na řezu

Doma si pacient asi po hodině pravidelně přikládá studené obklady. Na noc je nutné oči zavázat elastickým obinadlem tak, aby byly dokonale chráněny. Otoky a krevní podlitiny se při důkladném obkladování postupně vstřebávají v průběhu prvního týdne. Na první kontrolu od operace očních víček přichází pacient asi po 4-5 dnech, kdy jsou odstraněny stehy a jizvy jsou opět vylepeny jemnými proužky náplasti. Další kontroly následují dle stavu hojení a určuje je operatér. Pacient se může zapojit do běžného režimu asi po jednom týdnu od operace očních víček. Po 10-14 dnech, dle posouzení místního stavu, je možné začít s líčením, které je někdy třeba i k zastření ještě narůžovělých jizviček (zejména v zevní části jizvy na horním víčku). Ty však postupně blednou, zjemňují se, až nakonec prakticky vymizí. Ke sportování a zvýšené fyzické zátěži se pacient může vrátit po 2-3 týdnech. Tyto údaje vycházejí z běžného pooperačního průběhu. Rekonvalescence však je proces individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení organismu každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti pacienta.


  • Před a po

Plastická operace očních víček

 

Diskuze

Milena (07.08.2017) - Operace spodnich i horních víček
Dobrý den, chtěla bych se zeptat na cenu operace spodních i horních víček zároveň a jak ...

Zobrazit dotaz

Vít (09.05.2017) - Problém s převislými víčky v mladém věku
Dobrý den, Je mi 24 let a už delší dobu mám problém s převislými horními víčky a to tak, ...

Zobrazit dotaz

Jana (18.02.2017) - Blefaroplastika
Je možné operaci horních i dolních víček opakovat? Kolikrát nejvýše? Děkuji za odpověď.

Zobrazit dotaz

Daniela (11.02.2017) -
V jakém případě hradí pojišťovna operaci horních víček? Děkuji

Zobrazit dotaz

Diskuse: Plastická operace očních víček (Blepharoplastika)