Jizvy: Péče a následná (ne)viditelnost

Výsledkem zvětšení poprsí jsou nejen – v tom ideálním případě – krásná, větší a zároveň přirozeně vypadající prsa, ale logicky i jizvy, které by ale naopak měly být v rámci možností jen minimálně nápadné a nepoutat pozornost.

Kde budou jizvy vzniklé zvětšením prsou, záleží na tom, jaký operativní přístup plastický chirurg zvolí. Uplatňují se nejčastěji tři.

Kde budou jizvy? Pod prsem, na hranici dvorce nebo v podpaží

První – a dnes nejčastěji používanou metodou – je vedení řezu v podprsní rýze. Tato metoda se dnes uplatňuje u zhruba 80 % augmentací a jejím výsledkem je jizva, která kopíruje přirozenou prsní rýhu a jež je zároveň krytá mírně převislým prsem.

Druhou variantou je vedení řezu okolo prsního dvorce – v tomto případě pak jizva kopíruje barevný přechod mezi tmavším prsním dvorcem a okolní světlou pokožkou. A i tady je velmi málo nápadná. Třetí metodou je vedení řezu v podpaží, nicméně tato metoda se dnes téměř nepoužívá.

Viditelnost jizev minimalizuje i zodpovědný přístup

To, aby byly jizvy minimálně viditelné, nicméně nezáleží jen na zručnosti operatéra, ale i na zodpovědném přístupu pacientky. Aby jizvy skutečně v maximální míře vybledly v horizontu několika málo měsíců, je potřeba řídit se radami chirurga a nepodceňovat péči o ně.

V prvních dnech po operaci by tak pacientka měla rány udržovat v maximální čistotě, zároveň se ale vyhnout koupání ve vaně. V prvních dnech a týdnech je pak samozřejmostí i nošení elastické podprsenky namísto podprsenky s kosticemi a tři týdny po operaci i spaní na zádech, nikoli na břiše.

Vyhněte se soláriu a provádějte masáž

Pozitivní vliv na blednutí jizev má potom několikrát denně prováděná tlaková masáž, se kterou by pacientka měla začít zhruba dva týdny po operaci (pokud ošetřující lékař neurčí jinak). Špičkami prstů by měla stlačovat jizvu postupně po celé její délce, vždy na zhruba deset vteřin. Doporučuje se i pravidelné mazání krémem na jizvy. Tabu by v prvních 12 měsících mělo být i vystavení jizev slunečním parskům, případně účinkům solária.

Hypertrofická jizva

Velmi vzácně se může po augmentaci prsů vytvořit takzvaná hypertrofická jizva, která se objevuje v okamžiku, kdy se produkce vaziva včas nezastaví, a nad ranou tak vznikne plastický útvar. Nicméně tato komplikace je při augmentaci opravdu výjimečná a vzácná.

Co dalšího vás zajímá: