operace-oblicej.jpg

Plastická operace očních víček

(Blepharoplastika)

Operace očních víček, která má význam nejen pro estetický vzhled, ale i pro funkci oka, patří mezi nejčastější zákroky řešící problematiku změn způsobených stárnutím.

Operace očních víček patří mezi zákroky, které řeší změny kůže a okolních struktur oka způsobené stárnutím. Je radikálním odstraněním těchto projevů s velice efektním výsledkem. Kůže víček patří k té nejtenčí a nejjemnější kůži na celém těle. I u tak jemné kůže dochází stárnutím k jejímu dalšímu ztenčování.

Plastika očních víček - co jí předchází

oci-4.jpg Umístění tukových váčků
Vrásky na víčkách samotných i jejich okolí se postupně prohlubují a zvýrazňují. Probíhají vodorovně, souběžně s okraji víček, u zevních koutků se pak vlivem uspořádání svalových vláken paprsčitě rozbíhají. Kůže postupně povoluje a začíná vytvářet převisy na horních víčkách, kde je podstatně větší rozsah pohybu než na víčkách dolních. Zvětšující se nadbytky kožní mohou dosahovat až přes okraje víček na řasy a vést ke ztíženému pohybu víček, zvýšené únavě očí, slzení a tím i zhoršování visu (vidění), bolestem hlavy apod. Postupně dochází také k zeslabování svalových vláken kruhového očního svalu, který je uložen pod kůží víček a povolování jemných vazivových pouzder pod svalem uložených tukových tělísek.

To časem umožní výhřez (prolaps) těchto tukových tělísek z prostoru očnice do podkožních struktur víček. Tím vznikají nápadné váčky hlavně na dolních víčkách, které se postupně zvětšují, stávají se nápadnější a tím zhoršují celkový výraz obličeje. Kůže nad vyhřezlými tukovými váčky (prolapsy) se dále působením jejich tlaku ztenčuje, což umožňuje jejich další zvětšení a pokles kůže a tím vznik tzv. váčků (pytlíků) na dolních víčkách.

Operace očních víček - zákrok

oci-3.jpg Rozsah kožního nadbytku

Předpokladem k provedení operace čela je dobrý celkový zdravotní stav a příznivý stav kůže čela bez hnisavých ložisek nebo kožních onemocnění. Operace čela je prováděna v celkové anestesii. Operační řez probíhá ve vlasaté části nad čelem, asi 3-4cm nad vlasovou hranicí, jejíž průběh řez a tedy i výsledná jizva paralelně sleduje a končí oboustranně ve spánkové oblasti. Pacientka zůstává při nekomplikovaném pooperačním průběhu po operaci čela hospitalizována na lůžku do druhého dne do rána, kdy je proveden první převaz. Při něm je vyměněn obvaz a poučený pacient odchází do domácího ošetření. Pacient by neměl být znepokojen otokem obličeje, jehož maximum je v oblasti očních víček.

Stejně tak krevní podlitiny v této oblasti patří k normálnímu pooperačnímu průběhu. Rovněž teplota může stoupat až na 38 st.C. Pokud tuto hranici výrazně nepřesahuje a nemá trvalý dlouhodobý charakter, pak tento stav můžeme považovat za normální. V opačném případě je nutné se co nejdříve dostavit na kontrolu. Otoky je možné zmírnit přikládáním studených obkladů a teplotu pomocí léků, které neobsahují kyselinu acetylsalicylovou (proto nikdy neužíváme Acylpyrin, ale volíme např. Paralen). Do sejmutí obvazu, což bývá 4.-5. den po operaci čela, vyžadujeme klidový režim z důvodu snížení rizika pooperačního krvácení a otoku obličeje.

oci-2.jpg Umístění výsledných jizev
Při včasné operaci očních víček - včasném odstranění tukových prolapsů zůstane kůže dolních víček pružná a otoky se trvale odstraní. Naopak, necháme-li tukové prolapsy na dolních víčkách příliž dlouho (několik let), dojde k povolení a ztrátě elasticity kůže víček a i po odstranění prolapsů pak zůstane kůže povolená a výsledný efekt není tak dobrý. Operace očních víček lze provést pouze na horních či dolních víčkách, nebo současně oboje, dle místního nálezu. Plastika očních víček se provádí v místním znecitlivění, protože zvláště při výkonu na dolních víčkách potřebujeme spolupráci operovaného. Celkové znecitlivění (narkóza) je možné po dohodě s operatérem a anesteziologem v případě, kdy by operace očních víček v místním znecitlivění nebyla vhodná nebo pokud si to pacient výslovně žádá. Propuštění pacienta do domácího ošetření je v takovém případě možné až následující den po operaci. U operace horních očních víček je řez veden tak, aby výsledná jizva probíhala v přirozené ohybové rýze, u operace dolních očních víček je pak jizva těsně pod řasami. Pacient setrvá na lůžku asi po dobu 2-4 hodin a poté je obvaz sejmut a s tmavými brýlemi odchází do domácího ošetření. Pokud je plastika očních víček provedena v celkovém znecitlivění - narkóze, zůstává pacient hospitalizován do druhého dne do rána.

Operace očních víček - pooperační péče

oci-1.jpg Umístění tukových váčků na řezu

Doma si pacient asi po hodině pravidelně přikládá studené obklady. Na noc je nutné oči zavázat elastickým obinadlem tak, aby byly dokonale chráněny. Otoky a krevní podlitiny se při důkladném obkladování postupně vstřebávají v průběhu prvního týdne. Na první kontrolu od operace očních víček přichází pacient asi po 4-5 dnech, kdy jsou odstraněny stehy a jizvy jsou opět vylepeny jemnými proužky náplasti. Další kontroly následují dle stavu hojení a určuje je operatér.

Pacient se může zapojit do běžného režimu asi po jednom týdnu od operace očních víček. Po 10-14 dnech, dle posouzení místního stavu, je možné začít s líčením, které je někdy třeba i k zastření ještě narůžovělých jizviček (zejména v zevní části jizvy na horním víčku). Ty však postupně blednou, zjemňují se, až nakonec prakticky vymizí. Ke sportování a zvýšené fyzické zátěži se pacient může vrátit po 2-3 týdnech. Tyto údaje vycházejí z běžného pooperačního průběhu. Rekonvalescence však je proces individuální a závisí nejen na daných schopnostech hojení organismu každého jedince, ale je i odrazem svědomitosti pacienta.


Proč právě
Dr. Tomáš Doležal?

osobni_pristup.svg

Osobní přístup
 

 

veškeré operace provádí MUDr. Tomáš Doležal

od vstupní konzultace přes operaci až po poslední kontrolu

pan doktor s Vámi vybere to nejlepší řešení vašeho požadavku

po celou dobu má klient telefonní číslo pana doktora a může ho kontaktovat

profesionalita__a_dlouholeta_praxe.svg

Profesionalita a dlouholetá praxe

 

více jak 25 let praxe

stáže v zahraničí

člen mezinárodních organizací plastických chirurgů

pan doktor realizoval více jak 8500 plastických operací

utulne_prostredi_male_soukrome_kliniky.svg

Útulné prostředí malé soukromé kliniky

 

nadstandardní jednolůžkové pokoje, domácí prostředí

ctíme vaše soukromí

tým milých a ochotných sestřiček

profesionální tým na sále

zázemí kliniky (moderní technické vybavení, specialisté souvisejících lékařských oborů – anesteziologie, interní lékařství, psychologie)

komplexnost_sluzeb.svg

 Komplexnost služeb
   

 

kompletní předoperační vyšetření

vyšetření prsů

zdravotní prádlo

Naše služby

img-face-mobile.png
img-tits-mobile.png
img-body-mobile.png