operace-oblicej.jpg

Facelift

(Rhytidectomy)

Operace obličeje a krku (facelifting) řeší problematiku stárnutí vypnutím kůže a podkožního aparátu v této oblasti.

Rozsah kožního nadbytku a průběh řezu Rozsah kožního nadbytku a průběh řezu
Operace obličeje a krku - Facelift řeší problematiku projevů stárnutí obličeje, zejména kůže a aparátu jemných obličejových svalů. Facelifting může být prováděn u žen i mužů. U mužů však nejsou tak dobré podmínky k zastření jizev, jako u žen. Jednak jsou jizvy po faceliftu v prořídlejších kratších vlasech více nápadné, jednak je odstraněním bezvousé kůže před i za boltci přitažena kůže pokrytá vousy nepřirozeně blízko k uchu. To může ve svém výsledku působit více či méně rušivě. Nejčastější věková skupina pacientů je od 45 do 55 let. Provádíme-li facelifting u mladších pacientů, ještě dostatečně pružná a elastická kůže dříve povolí a opět začne vytvářet kožní nadbytky, takže výsledný efekt je krátkodobější. Méně výrazné a krátkodobější efekty faceliftu jsou také u kulatějších typů obličeje s výraznější vrstvou podkožního tuku než u oválných typů obličeje s více povolenou tenčí kůží. Největší kožní nadbytky se nejčastěji vytvářejí v oblasti úhlu dolní čelisti a krku. Při face liftu se odstraní nadbytek kůže na krku a na tvářích, dojde k vypnutí kůže a částečnému vyhlazení některých vrásek. Je však třeba upozornit, že vrásky vznikají vlivem činnosti mimických svalů u každého jedince individuálně a není je možné operací trvale odstranit. Jemné kolmé vrásky na horním a dolním rtu a vrásky čela (viz. operace čela), stejně jako jemné vrásky a kožní nadbytky očních víček (viz. operace očních víček), facelift neovlivní vůbec. Facelifting nemůže zastavit proces stárnutí, jeho projevy však oddálí o několik let, pak je eventuálně možné zákrok opakovat. Je nutné poznamenat, že pouhým odstraněním přebytku kůže a vypnutím kůže obličeje by se nedosáhlo dlouhodobého výsledku, protože kůže obličeje by velmi rychle znovu povolila. K tomu, aby se účinek faceliftu výrazně prodloužil, je třeba provést ještě lifting tenké vazivověsvalové vrstvy uložené pod kůží, které poskytuje určitou oporu.

Facelift - průběh operace

Preparace a uvolnění kůže obličeje Preparace a uvolnění kůže obličeje

Předpokladem k provedení faceliftu je dobrý celkový zdravotní stav (který určuje i horní věkovou hranici pro tento zákrok) a příznivý stav kůže na obličeji bez hnisavých ložisek nebo kožních onemocnění. Zákrok provádíme v celkové anestezii. Operační řez, a tedy i výsledná jizva, je veden z vlasaté části spánkové krajiny směrem dolů těsně před boltcem a kolem ušního lalůčku do rýhy za boltcem a směrem dozadu do vlasů. Pacientka zůstává při nekomplikovaném pooperačním průběhu faceliftu hospitalizována na lůžku do druhého dne do rána, kdy je proveden první převaz. Při něm jsou odstraněny drény a vyměněn obvaz. S tímto celkovým obvazem hlavy je pacientka propuštěna do domácího ošetření. Je upozorněna a musí počítat s tím, že se vytvoří výrazný otok obličeje, který dosahuje svého maxima 3.-4. den po operaci. K normálním pooperačním projevům též patří dočasné krevní podlitiny očních víček a krku. Rovněž teplota může stoupat do 38 st.C. Pokud tuto hranici výrazně nepřesahuje a nemá trvalý dlouhodobý charakter, pak tento stav můžeme považovat za normální. V opačném případě je nutné se co nejdříve dostavit na kontrolu. Otoky je možné zmírnit přikládáním studených obkladů a teplotu pomocí léků, které neobsahují kyselinu acetylsalicylovou, která snižuje srážlivost krve (proto nikdy neužíváme Acylpyrin, ale volíme např. Paralen).

Do sejmutí obvazu, což bývá 4.-5. den po operaci, vyžadujeme klidový režim z důvodu snížení rizika pooperačního krvácení a otoku obličeje.

Péče po faceliftu

SMAS lifting a odstranění kožního nadby SMAS lifting a odstranění kožního nadby

Po sejmutí obvazu se umyjí vlasy a dále již probíhá hojení bez obvazu s pravidelným mytím vlasů jednou denně. Další kontroly a převazy po faceliftingu jsou prováděny v intervalu tří až pěti dnů, kdy se postupně odstraňují stehy až do 10.-14.dne po operaci. Líčit se pacientka může začít asi jeden týden po odstranění stehů. Barvení vlasů tmavými barvami doporučujeme 4-6 týdnů po operaci.

Rekonvalescence je individuální a závisí na daných schopnostech hojení organizmu každého jedince. Pocity tahu a porušení citlivosti v operovaných místech jsou běžným průvodním jevem a po několika týdnech se upraví. Facelift je možné zejména při výraznějších ztrátách elasticity kůže jednou až dvakrát opakovat, vždy po delším časovém období ( 7-10 let ).

Proč právě
Dr. Tomáš Doležal?

osobni_pristup.svg

Osobní přístup
 

 

veškeré operace provádí MUDr. Tomáš Doležal

od vstupní konzultace přes operaci až po poslední kontrolu

pan doktor s Vámi vybere to nejlepší řešení vašeho požadavku

po celou dobu má klient telefonní číslo pana doktora a může ho kontaktovat

profesionalita__a_dlouholeta_praxe.svg

Profesionalita a dlouholetá praxe

 

více jak 25 let praxe

stáže v zahraničí

člen mezinárodních organizací plastických chirurgů

pan doktor realizoval více jak 8500 plastických operací

utulne_prostredi_male_soukrome_kliniky.svg

Útulné prostředí malé soukromé kliniky

 

nadstandardní jednolůžkové pokoje, domácí prostředí

ctíme vaše soukromí

tým milých a ochotných sestřiček

profesionální tým na sále

zázemí kliniky (moderní technické vybavení, specialisté souvisejících lékařských oborů – anesteziologie, interní lékařství, psychologie)

komplexnost_sluzeb.svg

 Komplexnost služeb
   

 

kompletní předoperační vyšetření

vyšetření prsů

zdravotní prádlo

Naše služby

img-face-mobile.png
img-tits-mobile.png
img-body-mobile.png