operace-telo.jpg

Liposukce

Liposukce je zákrok, při kterém provádíme snížení podkožní tukové vrstvy odsátím určitého množství tuku a tím modelaci těla do žádaných proporcí.

Odsávání tuku - liposukce, je chirurgický výkon, pří kterém provádíme snížení podkožní tukové vrstvy odsátím určitého množství tuku tam, kde dochází k jeho nadměrnému ukládání. Po liposukci, která se provádí z malých bodových nářezů tenkými kanylami, zůstávají jen nepatrné, snadno přehlédnutelné stopy v podobě asi 0,5-1 cm dlouhých jizev. Zvýšený objem tukové tkáně v určitých lokalitách je dán především na podkladě genetickém.

Liposukce - formování postavy

24-a.jpg Tukové polštáře

Proces tloustnutí spočívá ve zvýšeném ukládání tuku v tukových buňkách. Počet těchto buněk se u dospělého jedince nemění. Zvětšování a zmenšování objemu tukové tkáně je tím pádem dáno zvětšováním a zmenšováním velikosti daných tukových buněk, tedy zvýšeným ukládáním či uvolňováním tuku v těchto buňkách. Jinak jsou základy tukové tkáně vytvořeny u chlapců a jinak u dívek. Tím je pak dáno, že u mužů začne tuková tkáň nejdříve narůstat v oblasti břicha a to zejména pod svalovou stěnou břišní a částečně na bocích.

U žen se naopak začne tuk hromadit zejména v podkoží a v závislosti na genetických předpokladech a vlivem výše hladiny ženských pohlavních hormonů se přednostně ukládá zejména v oblasti boků, oblasti kyčelních kloubů a vnitřní strany stehen, vnitřní strany kolen a někdy partie podbřišku. Většinou v podobě poměrně dobře ohraničených tukových polštářů. Díky této genetické a hormonální dispozici jsou někdy výrazně patrné již u mladých žen kolem 18 let a i tehdy, kdy jsou tyto dívky jinak štíhlé a pohybově velmi aktivní (pravidelné cvičení, aktivní sporty apod.).

U některých žen dochází k ukládání tuku do těchto lokalit postupně a výrazně se toto projeví později s postupně ubývající pohybovou aktivitou nebo po opakovaném těhotenství a kojení nebo ještě později s hormonálními změnami kolem menopauzy. To objasňuje skutečnost, proč žena s dědičně zvýšeným objemem tukové tkáně v určitých lokalitách není schopna tento objem zredukovat dietou a cvičením. Tento objem je totiž dán dědičně zvýšeným množstvím tukových buněk a jejich zvýšenou schopností hromadit tuk. V takovém případě je liposukce, která odstraní přebytečné množství tukové tkáně, zcela na místě. Pomocí liposukce tak dochází ke zformování postavy do přirozeného tvaru. Neznamená to však, že by žena po prodělaném zákroku liposukce nemohla tloustnout při nedodržení racionálního stravovacího režimu či nedostatku pohybu. Buňky zbylé tukové tkáně mohou nadále zvětšovat svůj objem ukládáním tuku. Protože však v kritických lokalitách bylo odstraněno nadměrné množství tukových buněk, probíhá proces tloustnutí rovnoměrněji a nedochází k výraznějšímu zvětšování objemu tukové tkáně v těchto odoperovaných lokalitách.

Liposukce - předpoklady

24-b.jpg Kontury těla po odsátí
tukových polštářů

Předpokladem pro odstranění tuku pomocí liposukce je dostatečná pružnost kůže operované oblasti. Ta se pak v pooperační době může snadno přizpůsobit novým objemovým poměrům v dané oblasti bez rizika určitých nerovností či povolené neelastické kůže. Liposukce je tedy optimální pro určitou věkovou skupinu žen, přibližně od 16-18 do 30-35 let. Pokud je ale kůže v dané lokalitě výrazněji povolená a více či méně postrádá již svou původní elasticitu, je možno liposukci provést, ale je zde podstatně vyšší riziko vzniku nerovností a plošné fixace kůže. V některých případech je vhodné odstranit i přebytečnou povolenou kůži (např. abdominoplastika). Samozřejmým předpokladem pro uvažovaný zákrok je dobrý zdravotní stav pacienta. Je také nutno uvést, že celkové množství tuku, odsáté během jedné liposukce, by nemělo být neúměrně velké vzhledem ke hmotnosti pacienta. Odsátí většího množství tuku by mohlo následně přinést pooperační komplikace celkového zdravotního stavu pacienta.

Zákrok - liposukce

Liposukce lze provést vícedobě, event. opakovaně v dané lokalitě. Před operací není možné přesně určit, kolik tuku se odebere. Zákrok je prováděn v celkové anestezii po předchozím důkladném vyměření a nákresu oblastí, ze kterých bude tuk odsáván. Operační řezy jsou dlouhé asi 6 mm a jsou vedeny v místech co nejméně viditelných (např. na bocích v místě, kde budou kryty spodním prádlem, dále v rýze pod hýžděmi, v podkolenní ohybové rýze apod. Bezprostředně po liposukci jsou operované plochy zkomprimovány elastickými návleky. Pacientka zůstává hospitalizována na lůžku do druhého dne do rána.

Po operaci

Ztráta tekutin při operaci je v pooperační době hrazena nitrožilní infuzí. Druhý den ráno po provedení liposukce je proveden první převaz a pacientka je při nekomplikovaném pooperačním průběhu propuštěna do domácího ošetření. Nutno upozornit, že více či méně rozsáhlé podkožní krevní podlitiny provázené bolestivostí a přechodnou ztrátou citlivosti v operovaných místech patří k běžnému pooperačnímu průběhu. Návrat citlivosti kůže je otázkou několika týdnů. Do vyjmutí stehů 7.-10. den po operaci je doporučován klidový režim a chůze by měla být omezena jen na nejnutnější potřebu. V případě nedodržení klidového režimu může dojít k otoku dolních končetin a teplotám. Pokud se objeví výraznější bolesti, velké otoky a teploty nad 38 st. C, měla by se pacientka dostavit v co nejkratší době na kontrolu ke svému chirurgovi.

Během prvního měsíce po operaci je návlek snímán jen na dobu nezbytně nutnou k osobní hygieně, dále je třeba několikrát denně provádět masáže válečkováním operovaných ploch. Po 4 týdnech od liposukce je provedena kontrola, ale návlek je třeba nosit ještě další 1-2 měsíce, zejména přes den, při pohybu a zátěži. Po 3 měsících od zákroku se pacient dostaví na poslední kontrolu. Po této době již lze hodnotit míru úspěšnosti provedené liposukce a efekt zůstává již trvalý. Pokud se jedná o zákroky, které je nutno provádět ve více dobách, další zákrok je možno provést dle stavu hojení za 3-6 měsíců. Event. korekční zákroky nejsou vhodné dříve než za 6 měsíců.

Výsledný efekt liposukce můžete shlédnout v naší galerii fotek před/po liposukci.


Proč právě
Dr. Tomáš Doležal?

osobni_pristup.svg

Osobní přístup
 

 

veškeré operace provádí MUDr. Tomáš Doležal

od vstupní konzultace přes operaci až po poslední kontrolu

pan doktor s Vámi vybere to nejlepší řešení vašeho požadavku

po celou dobu má klient telefonní číslo pana doktora a může ho kontaktovat

profesionalita__a_dlouholeta_praxe.svg

Profesionalita a dlouholetá praxe

 

více jak 25 let praxe

stáže v zahraničí

člen mezinárodních organizací plastických chirurgů

pan doktor realizoval více jak 8500 plastických operací

utulne_prostredi_male_soukrome_kliniky.svg

Útulné prostředí malé soukromé kliniky

 

nadstandardní jednolůžkové pokoje, domácí prostředí

ctíme vaše soukromí

tým milých a ochotných sestřiček

profesionální tým na sále

zázemí kliniky (moderní technické vybavení, specialisté souvisejících lékařských oborů – anesteziologie, interní lékařství, psychologie)

komplexnost_sluzeb.svg

 Komplexnost služeb
   

 

kompletní předoperační vyšetření

vyšetření prsů

zdravotní prádlo

Naše služby

img-face-mobile.png
img-tits-mobile.png
img-body-mobile.png