operace-telo.jpg

Abdominoplastika

(Plastika břicha)

Operace břicha napravuje nedostatky vzhledu břišní stěny (zejména po porodu, po výrazném zhubnutí) zpevněním rozestouplých svalů stěny břišní, snížením podkožní tukové vrstvy a odstraněním nadbytku kůže.

bricho-2.jpg Rozsah kožního nadbytku
a rozestuppřímých břišních svalů

Plastika břicha je operací, která řeší problém povislé kůže a povolené břišní stěny, jak tomu bývá nejčastěji po těhotenství nebo výrazném zhubnutí. Abdominoplastika je indikována především u žen, u kterých dochází častěji ke změnám kontury břišní stěny. U mužů se tato operace provádí pouze po výrazném zhubnutí, kdy se kůže nedokáže přizpůsobit zmenšenému objemu tkání, které kryje, a její přebytečné množství se skládá do neestetických řas. Plastika břicha přináší velmi dobré vzhledové a funkční výsledky, ale za cenu jizev, nutných k odstranění přebytečné kůže. Tyto jizvy jsou trvalé. Postupem času však blednou a jejich kvalita je individuální. Abdominoplastika je operací nejenom estetickou, ale řeší i funkční nedostatky břišní stěny, t.j. rozestup přímých břišních svalů. Co se týká věku, kdy lze abdominoplastiku provádět, určuje horní věkovou hranici dobrý zdravotní stav.

Abdominoplastika - cíl plastiky břicha

bricho-1.jpg Umístění výsledné jizvy a sešití
přímých břišních svalů

Cílem operace břicha je nejenom dobrý vzhledový a funkční výsledek, ale i zastavení procesu dalšího povolování břišní stěny. Doba hospitalizace po operaci je zpravidla 3-4 dny, po propuštění je nutný klidový režim v domácím ošetření - dalších 5-7 dní. První převaz po propuštění se provádí po týdnu od plastiky břicha. Další kontroly a event. převazy probíhají individuálně. Klidový režim doporučujeme asi do 14 dnů po plastice břicha, plná fyzická zátěž přichází v úvahu po postupné rehabilitaci asi po 6 týdnech. Pocity tahu a porušení citlivosti v operovaných místech jsou běžným průvodním jevem a po několika týdnech se upraví. Efekt abdominoplastiky je dlouhodobý a nedojde-li k podstatným váhovým změnám, není třeba plastiku břicha opakovat. U výrazné vrstvy podkožního tuku, kdy jsou vytvořeny i výrazné tukové polštáře na bocích, je vhodné s odstupem několika týdnů doplnit plastiku břicha liposukcí těchto lokalit, čímž je dosaženo opravdu výborných celkových efektů.