novy-zivio-diky-plastice.jpg

Režim před operací

Co je třeba dodržet

Augmentace je často řazena do kategorie takzvané jednodenní chirurgie, kdy se pobyt na klinice – v případě, že nedojde k žádným komplikacím – omezuje jen na jeden až dva dny. Na druhou stranu je ale potřeba si uvědomit, že augmentace je stále chirurgický zákrok, který probíhá v celkové anestezii. A pojí se s ní tedy i klasická předoperační příprava.

Příprava na augmentaci začíná už zhruba tři týdny před operací, kdy by měla pacientka vysadit všechny léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou (mezi léky s touto látkou patří například Acylpyrin a Aspirin), která by mohla ovlivnit srážlivost krve během zákroku a těsně po něm. Stejně tak je nutné konzultovat užití i dalších léků, které ovlivňují sráživost krve.

Běžnou praxí je mamologické vyšetření (mamograf)

Protože augmentace probíhá v narkóze, musí pacientka před operací absolvovat i klasické předoperační vyšetření. Další výkony zváží lékař s ohledem na věk a stav pacientky. Pacientka taktéž absolvuje mamologické vyšetření a s lékařem by měla probrat rodinnou anamnézu i svůj zdravotní stav. Všechny tyto kroky minimalizují případná rizika – ať už v krátkodobém, nebo dlouhodobém horizontu.

Čtyřiadvacet hodin před operací by pacientka neměla konzumovat alkohol, a stejně tak by měla v domácnosti vše připravit tak, aby po návratu nemusela zvedat, ani přenášet nic těžkého. Také se doporučuje mít doma dopředu připravené lehké jídlo a zajistit si jak odvoz z kliniky, tak po návratu přítomnost někoho dalšího, minimálně na prvních 24 hodin.

V den operace bez parfému

Šest hodin před operací má pacientka zapovězené kouření, pití i konzumaci jídla. Na kliniku by pak měla dorazit v botách na minimálních podpatcích a v pohodlném oblečení – ideálně v takovém, které se nepřetahuje přes hlavu, ale zapíná vpředu na knoflíčky. Pár hodin po operaci jí totiž právě zvednutí rukou nad hlavu bude činit obtíže. Pacientka také musí počítat s tím, že přímo na sál nebude moci v kontaktních čočkách. Vzít by si s sebou tedy měla i pouzdro, do kterých je uloží.

Pacientka by také v den operace neměla mít nalakované nehty a na pokožce nanesený parfém, tělové mléko, tělový, krém, deodorant ani make-up, případně pudr. Podpaží by mělo být oholené a pacientka by měla být v dobrém fyzickém a samozřejmě i psychickém stavu.

Vysazení antikoncepce konzultujte

Je pravda, že užívání antikoncepce s sebou nese zvýšené riziko tromboembolických komplikací během operace a těsně po ní. Nicméně antikoncepci není nutné rovnou vysazovat – rizika, která z ní vyplývají, je možné medikamentózně eliminovat. Někteří lékaři však i přesto vysazení antikoncepce doporučují a je dobré se o všech variantách se svým lékařem poradit.

Augmentaci je také lepší naplánovat na dobu, kdy žena nemá menstruaci. Nicméně pokud pacientka dostane (třeba i vlivem stresu) před operací, nebo v den operace menstruaci, nemusí to být vždy důvodem k odložení výkonu.