novy-zivio-diky-plastice.jpg

Režim v dalších měsících

Co je vhodné dodržovat

Pooperační režim rozhodně nekončí poté, co zmizí bolestivost, otoky a modřiny. Pacientka by na sebe a svá nová prsa měla být opatrná i v dalších týdnech a měsících. Vždyť pro augmentaci platí, že tvar prsů se stabilizuje po zhruba jednom až dvou měsících, pro modelace a zmenšení prsou jsou to dokonce tři až čtyři měsíce.

Po prvním týdnu, kdy by žena měla opravdu dodržovat klidový režim a v maximální možné míře odpočívat, nastává období, kdy se může postupně vrátit do běžného života, nicméně s vědomím toho, že jsou jí některé činnosti stále zapovězené a že by nejméně čtyř týdny po zákroku měla nosit speciální elastickou podprsenku.

Návrat do zaměstnání se odvíjí od jeho charakteru

V prvních týdnech po operaci budou prsa celkově citlivější, pacientka může cítit mírné pálení v bradavkách. Co se spánku týče, minimálně prvních čtrnáct dnů by pacientka měla spát na zádech, pak je možný spánek na boku. Na břiše může pacientka znovu spát až po zhruba dvou měsících od augmentace.

Návrat do zaměstnání se logicky odvíjí od charakteru práce, kterou pacientka vykonává. Po deseti dnech by měla bez problémů zvládnout běžnou kancelářskou činnost. V prvním týdnu by se nicméně měla vyvarovat řízení automobilu i pohybům paží vzhůru. Tabu by mělo být v prvních šesti týdnech po zákroku i zvedání těžších předmětů.

Šest týdnů bez tělesného cvičení

Chirurg pacientce také obvykle doporučí, aby se minimálně na šest týdnů vzdala intenzívního tělesného cvičení, v případě kontaktních sportů je dobré tuto dobu prodloužit na osm týdnů. Pak by pacientka ještě nějaký čas měla na cvičení nosit speciální elastickou podprsenku.

Po roce od zákroku se zejména pacientkám, kterým je více než třicet let, doporučuje začít s pravidelnými konzultacemi v prsní poradně. S lékařem je taktéž vhodné konzultovat jakékoli změny prsů, které pacientka zpozoruje. A samozřejmostí by měla být návštěva lékaře v okamžiku, kdy byla prsa s implantáty vystavena prudkému nárazu – ať už při autonehodě, nebo třeba po pádu.

Nedodržení pokynů může negativně ovlivnit výsledek

Je pravda, že režim po operaci je v mnohém omezující, na druhou stranu ale platí, že jeho nedodržení může mít na konečný výsledek plastické operace prsů nepříznivý dopad. A navíc je třeba si uvědomit, že po kompletním zhojení implantáty pacientku omezovat nebudou, a ta se tak může vrátit ke všem činnostem, které provozovala před zákrokem.